Ekonomi

Belçika Hükümeti Gıda Üreticilerinden Süpermarket Fiyatlarını Düşürmelerini İstedi

Belçika hükümeti, gıda üreticilerinden süpermarketlerdeki ürünlerin fiyatlarını düşürmelerini talep etti.

Belçika ekonomiBakan Pierre Yves Dermagne, ülkedeki temel gıda ürünlerinin fiyatlarını düşürmek için Belçika Gıda Endüstrisi Federasyonu (Fevia) ve fiyat izleme kuruluşu Price Observatory temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Gıda üreticilerinin en geç Temmuz ayı ortasına kadar süpermarketlerdeki gıda fiyatlarını düşürmelerini beklediğini belirten Dermagne, gıda tedarik müzakerelerinde departmandan fiyatların düşürülmesini talep ettiğini belirtti.

Dermagne, “Tüketicilerin mağazalardaki fiyat düşüşünün etkisini hissetmek için aylarca beklemesi kabul edilemez.” değerlendirmesini yaptı.

Temel gıda ürünlerinde Belçika ile çevre ülkeler arasında büyük fiyat farkları olduğuna dikkat çeken Dermagne, bu konuyu yakından takip edeceğini kaydetti.

Dermagne, maliyetlerdeki düşüşe rağmen fiyatları düşürmek için adım atmayan gıda üreticilerini de kamuoyuna açıklayacağını söyledi.

Son 1 yılda Belçika’da yaşanan elektrik krizinin de etkisiyle temel gıda fiyatlarındaki artış, marketlerde fiyatların hızla yükselmesine neden oldu.

Ancak son dönemde küresel piyasalarda elektrik, tahıl, süt ve yağ gibi birçok temel işin fiyatları düşüş gösterse de bu durum yurt içinde fiyatlara yansımadı.

Ayrıca Belçika ile komşuları Fransa ve Almanya arasında temel eserler ve piyasa fiyatları arasında büyük bir fark var.

Pek çok Belçikalı da alışverişte tasarruf etmek için komşu ülkelere gitmeye başladı.

mucurhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu