Sağlık

Çinli uzmandan covid açıklaması: ‘Laboratuvar’ olasılığı dışlanmamalı

Çin Hastalık Kontrol Merkezi’nin (CDC) eski başkanı Prof. George Gao, korona virüsünün bir laboratuvardan sızma olasılığının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Çin hükümeti, virüsün Wuhan’daki bir laboratuvardan sızdığı iddialarını reddediyor. George Gao, Covid pandemisiyle başa çıkmada ve koronavirüsün kökeninin izini sürmede kilit bir rol oynadı.

‘HER ZAMAN BİR ŞEYDEN ŞÜPHE OLABİLİRSİNİZ’

prof. Gao, Çinli hükümet yetkilileri kadar kesin konuşmuyor. Gao, “Bir şeyden her zaman şüphelenebilirsin. Bu bilimdir. Hiçbir şeyi göz ardı etme” dedi. Geçen yıl CDC’den emekli olan, viroloji ve immünoloji alanında dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan Gao, şimdi Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı’nın başkan yardımcısıdır.

Çin’deki Wuhan Viroloji Enstitüsü (WIV) Laboratuvarı hakkında resmi soruşturma yürütüldüğünü belirten Gao, hükümetin “laboratuvar sızıntısı teorisini” resmi açıklamalarından anlaşıldığından daha fazla ciddiye almış olabileceğini söyledi.

‘LABORATUAR İNCELENMİŞTİR’

Çin’in en iyi ulusal laboratuvarlarından biri olan WIV, yıllardır korona virüs türlerini inceliyor. Gao, hükümet soruşturmasının kendi birimi olan CDC’yi içermediğini söyledi. Başka bir devlet kurumunun araştırma yapıp yapmadığı sorulduğunda Gao, “Evet. O laboratuvar uzmanlar tarafından iki kez kontrol edildi” yanıtını verdi.

Böylece, WIV ile ilgili resmi soruşturma ilk kez doğrulanmış oldu. Gao, korona virüs soruşturmasının sonucundan haberdar olmadığını ancak laboratuvara pak raporu verildiğini duyduğunu belirtti. (BBC Türkçe)

selcukluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu