Haber

Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi Batı Kudüs’te protesto edildi

Hükümetin yargının yetkilerini kısıtlayan öneri ve politikalarını protesto eden yüzlerce kişi, Batı Kudüs’te gösteri düzenledi.

Başbakanlık Konutu önünde toplanan göstericiler, İsrail bayraklarının yanı sıra hükümet ve Netanyahu’nun zıt anlamlılarının yer aldığı pankartlar taşıdı.

Gösteriye eski İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de katıldı.

Netanyahu hükümetinin “yargı reformu”

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltacak bir yasa çıkarmayı planladıklarını duyurdu.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yargının bazı yetkilerinin Parlamento’ya devredilmesine yönelik saldırıları, hükümet ile Yargıtay başta olmak üzere İsrail yargısı arasında gerginliğe neden oldu.

Ülkedeki en yüksek yargı mercii olarak görev yapan İsrail Yüksek Mahkemesi, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” aykırı olduğu gerekçesiyle Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisine sahip.

Netanyahu hükümeti tarafından açıklanan yargı düzenlemesi, Yüksek Mahkeme’nin Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisinin kaldırılmasını içeriyor.

İsrail’de on binlerce kişi, Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine ve sağcı politikalarına karşı haftalardır Tel Aviv başta olmak üzere farklı şehirlerde gösteriler düzenliyor.

aydintepe-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu