Ekonomi

Tarım ve Orman Bakanlığı damızlık düve yetiştirme merkezlerine hibe ödemesi yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığı, damızlık düve yetiştirme merkezlerinin kurulması için yatırımcılara 45 milyon TL, bu merkezlerden evcil hayvan satın alan üreticilere ise 35 milyon TL hibe ödedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Hayvancılık Genel Müdürlüğü (HAYGEM), 2016 yılında yürürlüğe giren ‘Damızlık Düve Yetiştiriciliğinin Desteklenmesi Kararı’ kapsamında damızlık düve yetiştirme merkezlerinin kurulması için yatırımcılara yüzde 50 hibe esası sağladı. İllerde ahır üretimi ile makine ve hayvan alımına yönelik işletmelerin temelleri atılmıştır. Bu kapsamda yatırımcı ve üreticilere toplam 45 milyon TL hibe ödendi. HAYGEM, evcil hayvanların damızlık düve yetiştirme merkezlerinden satın alınması durumunda üreticilere yüzde 50, bakanlığın izin verdiği hastalıksız işletmelerden temin edilmesi halinde ise yüzde 40 oranında hibe sağlıyor. Uygulamanın başladığı 2017 yılından bu yana üreticilere toplam 35 milyon TL hibe ödemesi yapıldı.

‘VERİMLİLİK ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR’

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yaptığı yazılı açıklamada, hayvancılığın daha da geliştirilmesi ve hayvansal üretimde verimliliğin artırılması için çalışmalara aralıksız devam ettiklerini belirtti. Özellikle aile işletmelerinin ihtiyaç duyduğu damızlık ekipmanlarının yurt içinden temini amacıyla Bakanlığın yüzde 50 hibesi ile kurulan damızlık düve yetiştirme merkezlerinin önemine vurgu yapan Yumaklı, yetiştiricilerin hayvanlarını bu merkezlerden temin etmeleri halinde, ” yine yüzde 50 hibe takviyesi veriyorlar. Yetiştiricilerin her zaman yanlarında olduğunu vurgulayan Yumaklı, “Ülke içinden nitelikli damızlık hayvan ihtiyacının karşılanması amacıyla yüzde 50 hibe desteğimizle kurduğumuz damızlık düve yetiştirme merkezlerine 45 milyon lira kaynak aktardık. Aynı zamanda bu merkezlerden hastalıksız, Bakanlığımızca izin verilen hayvanları temin eden yetiştiricilerimize yüzde 50 oranında hibe ödemesi yaptık. “Çiftliklerden temin eden yetiştiricilerimize yüzde 40 takviye sağlayarak 35 milyon TL hibe ödemesi yaptık. Bu kapsamda hibe destek tutarımız toplamda 80 milyon TL’ye ulaştı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu